Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 61.
Тема: Як економно використовувати воду вдома?
УРОК 61
Тема. Як економно використовувати воду вдома?
Мета. Формувати в школярів уявлення про необхідність економного використання води; продовжувати виховувати повагу до традицій українсько го народу шанувати воду, прагнення бережливо ставитись до неї.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів.
III. Повторення вивченого матеріалу.
— Поясніть, чому кажуть, шо без води немає життя.
IV. Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
— Відгадайте загадку.
• Хто я така, що можу стати
то легкокрила, то тверда?
Я на землі цариця й мати
і називаюся — ... (вода).
Петро Сорока
— Поясніть, як ви здогадались.
— На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про те, як економно використовувати воду вдома.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з демонструванням таблиці “Як економно використовувати воду вдома”.
— Ви вже знаєте, що більшу частину поверхні Землі займає вода.
— Де вода зустрічається в природі? (Вона є в океанах і морях, річках і озерах, у ґрунті та повітрі.)
Однак на Землі багато солоної води і дуже мало прісної, придатної для використання людиною у побуті, для вирощування рослин і тварин.
— Звідки у ваш дім потрапляє вода?
Вода по-різному приходить у кожен дім. У селах люди беруть воду із кри-ниць. Хоча у багатьох селах є вже водовідвід. У містах вода з водойм потра¬пляє на очисну станцію і потім по трубах потрапляє у кожну квартиру.
Якщо люди забруднюють водойми, то річки, озера і ставки міліють і виси-хають. Міліють водойми, коли мало дощів випадає.
— Чи можна вирощувати рослини без води?
— Чи можна розводити тварин без води?
2. Робота над закличками.
— Чи може людина жити без води?
— Українці здавна шанували воду, закликали дощ.
— Прочитайте народну закличку.
Іди, іди, дощику!
Зварю тобі борщику в полив’янім горщику.
— Чому закликали дощ?
3. Робота з підручником.
а) Розгляд ілюстрацій.
б) Відповіді на запитання.
— Як твоя сім’я використовує воду?
— Скільки води витрачає твоя сім’я протягом місяця — багато чи мало? Висновок. Люди на Землі дуже багато використовують води, а питної води
є дуже мало. Тому це треба робити економно.
в) Робота в групах. Розгляд малюнків, де зображено економне використан¬ня води в побуті та неекономне, і бесіда за їх змістом.
— Хто економно використовує воду, а хто — ні? Чому?
— А як ви використовуєте вдома воду?
— Уявіть, що у вашому будинку зникла вода. Що ваша родина не зможе робити?
— Чи були випадки, коли не було води у вашому будинку? Чому? Чи легко було обходитися без води? Де ви брали воду?
г) Практичні завдання.
— Запропонуйте, як можна зменшити витрату води у кожному конкретному випадку.
* Дитина сидить у ванні з водою, і зверху ще ллється вода з душу.
* Мама миє в мийці посуд, вода з крана тече без зупину.
* Мама пере білизну у ванні, вода з крана сильно тече.
ґ) Робота в групах. Скласти правила економного використання води вдома.
• Закривати міцніше кран, шоб вода не капала.
• Воду вмикати таким чином, щоб вона текла тоненькою цівкою.
• Не залишати відкритими крани.
• Не витрачати марно воду.
Фізкультхвилинка
На морі
Хвилі бавляться та б’ються, наче неслухи-хлоп’ята.
І стрибають, і сміються: вітер їм лоскоче п’яти.
Вгору, вниз і знову вгору підганяє дужий вітер.
Розгойдав він ціле море — як же хвилям не радіти!
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Робота з дидактичними картками.
3. Поясніть прислів’я (народну мудрість).
• Не знаємо, яка цінна вода, доки не зникне вона.
• Закрий міцніше кран, щоб не витік океан.
4. Гра “Так чи ні”.
Учитель зачитує твердження, а якщо учні погоджуються з ним, то кажуть “так ”, якщо не погоджуються, кажуть — “ні ”.
* Залишати крани відкритими.
* Розливати воду.
* Закривати міцніше крани, щоб вода не капала.
* Витрачати марно воду.
* Якщо треба набрати води, то вмикати крани так, щоб вода текла тоненькою цівкою.
* Не залишати відкритими крани.
VII. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2. Робота з батьками.
Обговоріть з батьками, яким чином можна зменшити витрату води вдома/