

Конспекти уроків.Літературне читання.
1 клас (ЗПР)
Урок 39.
Тема: Михайло Стельмах «Йде зима».
Урок 39.
Тема: Михайло Стельмах «Йде зима».
Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі; удосконалювати навички виразного, свідомого, правильного читання; збагачувати словниковий запас; учити відчувати образність художнього слова;
розвивати усне мовлення учнів, спостережливість, вміння бачити прекрасне в усьому, що нас оточує; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: відео “Казкова зима”, запис звуків зимової природи, малюнки учнів, сніговик, сніжинки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Пролунав уже дзвінок
Починається урок!
А урок сьогодні незвичайний. Розпочинаймо ж ЗИМОВУ МАНДРІВКУ! Підберіть до кожної букви слова, які б відповіли на питання: якими ви повинні бути на уроці:
У - успішні, усміхнені;
Р - радісні, розумні, розсудливі;
О - організовані, освічені;
К - культурні, красномовні.
2. Психологічна готовність
- Я готовий (ва) до уроку.
- Я буду дуже уважним на уроці.
- Я не буду відволікатися.
- Я не буду заважати сусіду.
- Я запам’ятаю все і назавжди.
- Бажаю гарного настрою та успіху протягом усього уроку. Усміхніться ж один одному. Давайте ж працювати під таким девізом:
Девіз уроку:
“Щоб робота в нас кипіла
Працювати будемо:
Швидко! Дружно! Вміло!”
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Яку тему ми розпочали вивчати? (Все укрив блискучий іній.)
- Діти, що ви представляєте, коли чуєте слово зима? (Сніг, сніжинки, снігопад, сніговита, ковзани,каток…)
Словесне малювання
- Послухайте запис звуків природи. Яку картину ви б намалювали?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Очікування.
Вправа “Мікрофон”
- Що ви очікуєте від уроку?
- Чому хочете навчитися?
ІV. Мовленнєва розминка.
1. Дихальні вправи.
а). Надуваємо кульку;
б). Спускаємо м’яч.
в). “Гуляє вітер по паркану”.
г). Глибоко вдихнути, загорнути вуха руками від верхньої точки до мочки. Затримати подих. Видихнути з відкритими, сильними звуками "а", "и","у".
2. Розвиток творчих здібностей ( загубилась рима).
Ма-ма-ма – надворі вже ....( зима )
Іг- іг- іг – скрізь летить пухнастий.....( сніг )
Ні- ні- ні – візерунки на .....( вікні )
Оз- оз- оз – тріщить лютий ....(мороз )
На- на- на – стоїть ялинка ....(запашна )
Ік- ік- ік – незабаром свято ... (Новий рік )
3.Робота над скоромовкою.
На лужок ішов сніжок,
Вбрав лужок у кожушок.
По лужку стрибав Дружок,
І пошкодив кожушок.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Зима – чарівна, загадкова пора року. Якого кольору зима?
- Зима – це шлях, який проходить природа від осені до весни.
- Які зміни в природі відбуваються взимку? Які ознаки зими з’являються першими?
2. Загадки
Пташка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки,
Чорна шапка,
Фартушок жовтенький.
Та ж ця пташка невеличка
Називається... (синичка).
Його дзьобик – молоток,
В лісі чути: "ток-ток-ток".
Він з кори комах виймає,
Про дерева щиро дбає.
(Дятел)
3 .Мозкова атака.
- Які птахи називаються перелітними?
- Які птахи називаються осілими?
- Назвіть зимуючих птахів.
- Що примушує птахів відлітати у вирій?
- Що ви знаєте про синичку?
4. Бесіда.
Синиці – санітари лісу. Це - надзвичайно корисні птахи, бо лікують наші дерева у парках та лісах від шкідників. А з’їдають вони у 2-3 рази більше, ніж самі важать…
Синиці – осілі птахи. Влітку вони живуть у парках та лісах, взимку перекочовують ближче до людей, щоб вижити. Гине їх взимку дуже багато. Прилітають до балконів, підвіконників, шукаючи поблизу людських осель зернини. Люблять смакувати насінням соняшника, насінням гарбуза, кавуна, дині. Синички полюбляють дуже сало. Не забувайте про них!
Фізкультхвилинка
Всі ми звикли до порядку,
Дружно робимо зарядку.
Ми на радість цьому дому
Проганяєм сон і втому.
5. Опрацювання вірша Михайла Стельмаха “Йде зима.”
а). Про письменника.
б). Гра “Бджілки”.
Напівголосне читання учнями вірша.
в). Словникова робота.
“Довідкове бюро”
Борами – лісами.
Вздріла – побачила.
г). Бесіда за змістом вірша.
- Як у вірші змальована синичка? Чому птахи здивувалися?
- Про що повідомив їх дятел? А що то за галстук у синички?
- Чи схожий цей вірш на казочку?
- Розгляньте малюнок. Опишіть синичку.
6. Відео “Казкова зима”.
7. Кольоротерапія.
- Сядьте зручніше. Уявіть синє небо, в якому кружляють сніжинки. Оберіть одну сніжинку - вона тепер належить вам. Протягніть долоню. Ви відчуваєте, як холодна сніжинка перетворилася на теплу краплинку, яка потрапила в середину вас і пронесла тепло через усе тіло.
- Давайте створемо снігопад побажань всім присутнім. (Діти виходять і прикріплюють на дошку свою сніжинку, висловлюючи побажання присутнім)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Що вдалося найкраще?
- Що викликало труднощі?
- Я задоволений своєю роботою, тому, що …
- Чи задоволені ви роботою класу?
Веселий
світ
Веселкового
класу!
