

Конспекти уроків.Літературне читання.
1 клас (ЗПР)
Урок 46.
Тема: Оксана Сенатович «Бігли діти повз ялинку»
Урок 46.
Тема. Оксана Сенатович «Бігли діти повз ялинку»
Мета. Вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, порівнювати зміст різних творів; збагачувати словник учнів новими словами та виразами; виховувати спостережливість, любов до природи; привчати дітей до мудрого використання природних багатств.
Обладнання. Таблиці для розвитку навичок читання (складів, слів), ребуси, ілюстрації із зображенням зимового пейзажу, картки і завдання для групової роботи, ялинка, аудіо запис твору П. Чайковського «Пори року».
Хід уроку
I. Організація класу
1) Дзвоник дав усім наказ:
- До роботи швидше в клас.
Працюватимем старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
2) Привітання з гостями.
3) Зараз, любі друзі, з вами вирушимо в далеку путь. Поспішаємо в ту країну, що всі казкою зовуть.
II. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1. На тлі мелодії П. Чайковського «Пори року» (грудень) читається вірш:
Білий день дарує білу ласку,
І розповідає білу казку:
В пишних білих платтях балерини –
Молоденькі сосни та ялини.
Не впізнати яблуні та вишні –
Це ж весільні наречені вийшли.
У біленьких чепурних хустинках
Мовби помолодшали будинки.
Під ногами - біле покривало,
Небо й те молочно-сивим стало,
Де я ? В царстві білої лілеї?
Ні, це іній розпушив алеї.
Кожна гілка в білому намисті,
А навколо - тихо й урочисто.
- Куди ж ми з вами потрапили?
- Хто тут господарює? (Зима)
- Гарна вона господиня, але люди не завжди її люблять за холод, морози, вітрища.
2. Казка Олени Леонтович «Три сестри».
- Уважно послухайте, і ви дізнаєтесь, хто ж допоміг Зимі, хто її так прикрасив.
Прийшла Зима. Нема краси навколо. Все засипано снігом. Віхоли гуляють. Морози тріщать. Холодно, сумно.
Довго думали її три донечки, як зробити так, щоб їхню матінку полюбили люди. І вирішили: найстарша сплела дивне мереживо з білих та срібних ниток і накинула його на дерева, кущі, паркани. Це були іній та паморозь.
Середня кроїти любила візерунки. Вирізала їх із снігу і сипала на землю. Заіскрились вони у променях сонця. І назвали їх ~ сніжинками.
А молодша краще за всіх малювала квіти, дерева, трави. Взяла відерце з крижаною фарбою і срібним пензликом розмалювала вікна будинків.
З того часу і взимку стало красиво.
- Хто ж допоміг?
- Придивіться до зимового пейзажу. Які кольори полюбляє наша гостя ?
- Де можна зустріти яскраві кольори?
(Ягоди калини, горобини, пір'ячко птахів, одяг людей)
Приходить зима не сама, а обов'язково зі своїми друзями.
3. Загадка
Холод нам несе мороку.
У турботах лине будень. Цей останній місяць року. Зветься як? Вгадали ?
(Грудень) - Чому його так назвали?
(Мокра земля замерзає, утворюються грудки ).А ще його називають (Читання слів за стрілкою, голосно, тихо):
Студень (нижчає температура повітря );
Хмурень (мало сонячних днів );
Мостовик (замерзають ріки );
Молода зима (часто бувають дощі, як восени).
4. Скоромовка
Їхав грудень возом, віз мішок морозу.
До морозу криги, а до криги - снігу.
5. Хвилинка-цікавинка
- Де ж грудень набрав снігу?
Про це дізнаємось, коли звернемось у довідкове бюро.
Краплинки води під дією холоду перетворюються на пластинки-шестикутники. Це відбувається на висоті 2 км. Летять до землі 30 хвилин і саме тоді стають красунями. Вчені зібрали колекцію фотографій, яка вміщує понад 5000 знімків сніжинок, не схожих одна на одну. Буде можливість – переконайтесь у цьому.
6.Словникова робота
Але що це ? Налетів вітер. Підняв наші сніжинки у повітря. Як називається швидкий рух снігу? (Хуртовина, хурделиця, завія, заметіль, віхола, метелиця)
7. Гра «Віднови слова»
СН*Г (Сніг)
СН * Г * П * Д (Снігопад)
СН * Г * Р (Снігур)
СН * Г * В * К (Сніговик)
- Чим особливі ці слова?
- А ось і сніговик із завданнями.
III. Оголошення теми і завдань заняття
Гра «Розв'яжи приклади»
ЯЛІ-І + ИН + К + А = ЯЛИНКА
Саме так називатиметься вірш, над якими ми попрацюємо на уроці. Ось про таку пригоду в зимовому лісі йдеться в вірші Оксани Сенатович .
Фізкультхвилинка
• Самомасаж (7 точок)
• Вчимося правильно дихати (носом вдих, на видиху - с, з)
• Зліпимо сніжки і трохи пограємось
• Подивилися на мене, усміхнулися усі:
Хто готовий до роботи? Хто уважний? Молодці!
IV. Опрацювання вірша О. Сенатович «Бігли діти повз ялинку»
1. Виразне читання вірша вчителем.
2. Перевірка первинного сприймання
- Кого зустріли діти?
3. Самостійне читання (напівголосне)
4. Словникова робота
Пустунка -
Ківш -
5. Аналіз твору
- Що побачили спершу діти?
- Кого вони зустріли?
- Що їм подарувала білочка?
V. Підсумок уроку.
Веселий
світ
Веселкового
класу!
