top of page

Конспекти уроків.Літературне читання. 

1 клас (ЗПР)

Урок 9. 

Тема: За Остапом Вишнею « Любіть книжку!». Марія Пригара «Про книжку».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 9.
Тема: За Остапом Вишнею « Любіть книжку!». Марія Пригара «Про книжку».
Мета: пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки; допомогти дітям відчути красу і силу графічного мистецтва; розвивати художній смак учнів, збагачувати їхній словниковий запас; виховувати любов і бережливе ставлення до книжки.
Обладнання: ілюстровані твори дитячої літератури («Ліз карасик через перелазик», «Телесик», листівки «Українські народні казки», ілюстрації до казки «Рукавичка»).

 

Хід уроку

 

I. Актуалізація опорних знань
1. Відгадування загадки.
Сама мовчить, а всіх вчить. (Книга).
 - Отже, сьогодні ми будемо говорити про книгу, про людей, які допомагають книзі стати привабливішою для читача.
2. Виставка книг.
— Чи подобаються вам книжки на виставці? Чому?
— Яка книжка сподобалась вам найбільше?
— Прочитайте прізвище письменника цієї книжки.
— А хто ще, крім письменника, вважається автором книжки?
— Назвіть прізвище художника, який є співавтором книжки.
— Які книжки ви любите читати: з малюнками чи без них?
II. Мотивація навчальної діяльності
Словникова робота.
Довідкове віконечко допоможе вам зрозуміти матеріал уроку. Першим віконечком є слово «Ілюстрація». Вимовте його поскладово, цілимсловом, повільно, швидко.
Ілюстрація — малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Ілюстрації бувають: сторінковими
— на всю сторінку (продемонструвати); у тексті
— частини сторінки (продемонструвати); заставка
— малюнок на початку розділу у верхній частині сторінки (продемонструвати); кінцівки — в кінці розділу; частини книжки (продемонструвати).
Наприклад, для ілюстрації художник обирає епізоди, що найповніше розкривають зміст тексту або окремих його частин.
Кінцівка відтворює завершальну дію для книжки чи розділу.
Заставка зображує яскраві моменти і епізоди, які можуть підказати читачеві, про що піде мова у тексті.
III. Сприйняття і засвоєння матеріалу
1. Слово вчителя з елементами бесіди.
Гра «Відгадай, до якої казки малюнки».
1) Листівка до казки «Коза-дереза».
— Погляньте, подумайте і скажіть, до якої казки цей малюнок?
— Кого ви бачите на передньому плані?
— Якою ви бачите козу?
— Який рак на малюнку?
— Кого бачимо на другому плані (за віконцем)?
— Хто може переказати епізод, який зображено на малюнку?
— Хто може переказати уривок з казки до цього малюнка?
2) Листівка до казки «Пан Коцький».
— До якої казки ілюстрація?
— Як ви здогадались?
— Яким намальовано пана Коцького?
— Якими зображено інших звірів?
— Кого настрахав ледар пан Коцький?
— Про що розповідає малюнок?
— Прослухайте уривок із казки (учитель читає текст на звороті листівки).
— Розгляньте наступну листівку.
3) Листівка до казки «Лисичка-сестричка і вовкпанібрат».
— До якої казки ця ілюстрація?
— Якою зображена лисичка?
— Яким ви бачите вовка? (Дурненьким. Він терпить витівки хитрої лисиці)
3. Артикуляційна вправа.
— Що просить сказати лікар, коли дивиться горло хворого?
— Дмухніть на кульбабку.
— Погасіть свічку.
— Як квакає жабка?
— Як гарчить собака?
— Як цокає годинник?
— Як кличуть курчат?
— Як фиркає кіт?
4. Завдання учням.
1) Практичне орієнтування в книжці.
Книжка «Телесик» (К.: Веселка, 1995). Назву книжки закрити.
Розгляньте малюнок на обкладинці книжки.
— Чи здогадались ви, яка це казка?
— Що допомогло вам?
— Яким зображено Телесика?
— Взяти книжку і дізнатись із першої сторінки: її назву; хто автор; прізвище художника; де видано книжку.
2) Переказ казки за ілюстраціями.
А тепер за ілюстраціями до книжки спробуйте її переказати.
5. Творче завдання.
Словесне малювання до кінцівки казки «Ріпка».
Бесіда.
— Розгляньте ілюстрації до казки «Ріпка».
— Кого з героїв казки ви впізнали?
— Чим закінчилась казка?
— Чи є на дошці ілюстрація до кінцівки цієї казки?
— Спробуйте словами намалювати ілюстрацію до кінцівки казки «Ріпка».
Фізхвилинка
6.  Вірш «Про книжку», М. Пригара.
— Чому скаржилась книжка Мар'яні?
— Чи добре читала Мар'янка?
7. Робота з текстом.
Читання і обговорення оповідання «Любіть книгу» 
1) Читання вчителем.
2) Робота над розумінням учнями тексту. Бесіда.
— Як ставився Василько до книжки?
— Як він читав книжку?
— Який сон йому приснився?
— Чи добре було Василькові уві сні? Якої думки він дійшов після цього?
— Які слова висловлюють головну думку оповідання?
3) Читання твору учнями (парами).
IV. Підбиття підсумків уроку
Бесіда.
— Що нового ви дізнались на уроці?
— Кого вважають співавтором книжки?
— Як слід ставитись до книжок? Що ти порадиш своїй молодшій сестричці і братикові?

bottom of page