Конспекти уроків.Образотворче мистецтво.
1 клас (ЗПР)
Урок 14.
Тема: Поняття декору. Вирізування симетричної силуетної форми та її оздоблення простими елементами. «Святкова ялинка».
Урок № 14
Тема: Поняття декору. Вирізування симетричної силуетної форми та її оздоблення простими елементами. «Святкова ялинка».
Мета: ознайомлювати учнів із поняттям «розмір зображення»; навчати визначати центр композиції; засвоювати основи симетричної композиції, основи створення декоративної композиції; формувати навички роботи з силуетними формами; ознайомлювати учнів з основним поняттям «декоративний малюнок»; закріплювати навички роботи в техніці аплікації; навчати дітей виконувати роботу колективно; розвивати дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; виховувати акуратність, увагу; любов до природи.
Обладнання: аудіозапис фрагментів (П. Чайковський «Лускунчик»), альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
– Які інструменти знадобляться для роботи гуашшю?
III. Мотивація навчальної діяльності:
– Чи любите ви свята? Мешканці нашої дивовижної країни Фантазії просто обожнюють свята! Дні народження, Різдво, Новий рік... До них починають готуватися заздалегідь. Господині прибирають оселі й вигадують страви, якими вони пригощатимуть гостей-сусідів. І, звісно, усі готують одне одному подарунки, дивовижні й незвичайні. Майстри країни Фантазії завжди роблять подарунки власноруч.
– Щоб придбати що-небудь, не потрібно багато розуму! — говорять вони. — Але коли майстер робить щось своїми руками, то вкладає у витвір частинку своєї душі.
– Усі фарби, олівці й пензлі працювали без відпочинку. Аж ось усе готове до святкування: будинки прикрашені кольоровими вогнями, на Столах досхочу тортів і тістечок, чарівні подарунки загорнуті в кольоровий папір.
– Лише Біла фарба зажурено блукає містом. Поміж святкової метушні їй забракло місця.
– Біла фарба йшла світ за очі. Нарешті вона опинилася на міському майдані та присіла відпочити на лаві у маленькому скверику.
– 0-хо-хо-хо-хо! — почула вона. Біла фарба озирнулася, але поруч нікого не було.
– О-хо-хо-хо-хо! — знову зітхнули поруч. Біла фарба придивилася уважно й побачила Ялинку, яка самотньо стояла по-середині скверика.
– Чого ти зітхаєш, Ялинко? Чому не розважаєшся разом з усіма?
– Подивись но на мене! Хіба можна прийти на свято в старому темно-зеленому вбранні? — вигукнула Ялинка і знову зітхнула.
Біла фарба замислилася: «А й справді, голки в Ялинки торішні, темні. Як же їй допомогти? А чи не піти мені до королеви Райдуги? Вона знайде можливість допомогти Ялинці».
Королева Райдуга посміхнулася: «Ти сама зможеш допомогти Ялинці. Прикрась її гілочки білим снігом — і побачиш, якою вона відразу стане ошатною».
Біла фарба та Ялинка дуже зраділи, а решта фарб також захотіли допомогти.
Вони вирішили розфарбувати стіни будинків навколо майдану, щоб дім Ялинки також став ошатним.
У маленької Ялинки В небі над Ялинкою Голочки зелені, ясна зірка сяє — іграшки та вогники, крізь віхоли та марево цукерочок дві жмені. Свято закликає.
IV. Вивчення нового матеріалу:
1. Творче завдання:
Учитель малює на дошці композиційні схеми і пропонує учням вибрати правильну, обґрунтувавши свій вибір. Потім учитель малює крок за кроком спочатку схему побудови загальної форми, потім — деталі.
– Розміщення зображення на аркуші паперу: а — малюнок занадто великий та зсунутий до краю аркуша; б — малюнок занадто маленький та зсунутий до краю аркуша; в — малюнок виконаний правильно
– Головне зображення на малюнку не приховується по кутках аркуша, а розташовується посередині.
– Головне зображення на малюнку не повинне бути завеликим або замалим.
– Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
– Не використовуємо під час малювання кольори безпосеред-ньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
– Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
– Обережно поводимося з водою і фарбами.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає учням індивідуальну допомогу.
VI. Підбиття підсумків:
1. Обговорення учнівських робіт
Учні самі визначають, хто впорався із завданням, а хто припустився помилки і чому. Усі роботи кріплять на довгий аркуш паперу або шматок шпалери відповідного кольору. Аркуш із малюнками має стати складовою новорічного і різдвяного оформлення класної кімнати.