Конспекти уроків.Образотворче мистецтво.
1 клас (ЗПР)
Урок 15.
Тема: Витинанка як вид художньої роботи з папером. Вирізування симетричних форм із застосуванням однієї або декількох вісей симетрії. «Сніжинки».
Урок № 15
Тема: Витинанка як вид художньої роботи з папером. Вирізування симетричних форм із застосуванням однієї або декількох вісей симетрії. «Сніжинки».
Мета: ознайомлювати учнів із поняттями «симетричний малюнок», «витинанка», процесом узагальнення форми; формувати трудові прийоми роботи з ножицями; навчати дітей працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки; виховувати спостережливість, акуратність, увагу; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання: білий папір; простий олівець; ножиці; шматочок дитячого мила.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
(Учитель ділить дошку на чотири частини.)
– Уявіть, що на землі немає нічого, крім білого кольору. Згадаймо все те, що буває білим навесні, улітку, восени, узимку. (Усе назване учнями вчитель записує на дошці. Учні класу об’єднуються у чотири групи. Діти описують білий портрет різних пір року.)
– Які думки у вас виникають, коли бачите різні білі квіти: конвалії, ромашки, лілії, проліски?
– Що означає білий колір у житті людей?
– Чому стелі часто фарбують у білий колір?
– Люди яких професій носять одяг білого кольору? Чому?
III. Мотивація навчальної діяльності:
1. Розповідь учителя:
– Заплющимо очі та пофантазуємо. Осінь була довгою-довгою-довгою. Листя давно облетіло, земля вже стомилася від нескінченних холодних дощів, а вітер усе співав за вікном свою тужливу осінню пісню. Дуже сумно було всім у лісі. Темно, голо і мокро.
– Але одного разу вранці на землю впала перша сніжинка, потім ще одна, ще й ще. І пішов перший сніг.
– Це відправила на землю матінка Зима своїх дочок — сніжинок. Наймолодшій вона дала чарівний пензлик із білою зимовою фарбою.
– Подивись, донечко, що із землею дощі та вітри зробили. Немає кому, крім тебе, землю втішити. Умочи чарівний пензлик у зимову фарбу і подаруй усім, кого зустрінеш, чудове зимове вбрання.
– Біла, тендітна, промениста Сніжинка спурхнула з краєчка хмари і полетіла на землю. Яким усе довкола було нудним, сіро- коричнево-чорно-мокрим!
– Скільки ж тут роботи! Мені самій не впоратися,— злякалася Сніжинка.
– Чого ти сумуєш, дурненька?! — розсміявся легкий Морозець. Він сидів на гілці старого дуба і потріскував його гілочками. — Подивись, скільки в тебе сестер-помічниць!
– Озирнулася навколо Сніжинка і побачила, що одна за одною злітають на землю сніжинки, і в кожної у руці чарівний пензлик. Вони посріблили віти дерев тонким інеєм, одягли на кущі пухнасті теплі шапки, вбрали зайців у франтівські білі шубки, укрили всю землю товстою сніговою ковдрою. Яким білим, чистим, легким стало все навколо! Просто диво!
– Зраділа маленька Сніжинка і закружляла в хороводі з легким вітерцем. Повз них пролітали інші сніжинки.
– До міста! (До села!)
– До людей!
– На свято!
– Співали сніжинки на всі голоси і кликали маленьку Сніжинку із собою. У місті на них чекало дуже багато роботи. Адже потрібно було завалити снігом усі дахи, покрити інеєм усі дерева і розписати памороззю кожне вікно...
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Творче завдання:
– Звісно, самі сніжинки з такою роботою не впораються. Давайте їм допоможемо — виріжемо з білого паперу безліч легких сніжинок і прикрасимо ними вікна нашого класу. Для цього нам знадобиться білий папір, простий олівець, ножиці.
– Візьмемо аркуш білого паперу і виріжемо з нього круг. Зігнемо його по діагоналі, а потім ще декілька разів, як зазначено на схемі.
(Учитель демонструє порядок виконання роботи. Декілька шарів паперу учням буде складно прорізати акуратно.)
– На отриманому трикутнику малюємо рисунок для вирізування. Він не повинен бути занадто складним і не має перетинати лінії згинів.
2. Правила роботи і техніка безпеки
– Робоче місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір точно на своєму місці).
– Візерунок спочатку виконуємо олівцем, а потім вирізаємо ножицями.
– Під час роботи не розмахуємо олівцями й ножицями.
– Передаємо ножиці одне одному лише кільцями вперед.
– Після завершення роботи все сміття акуратно прибираємо.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Індивідуальна робота за творчим завданням:
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає індивідуальну допомогу.
Усі дитячі витинанки-сніжинки приклеюють на вікна класу за допомогою мокрого мила.
VI. Підбиття підсумків
– Ми добре попрацювали — зробили чимало білих сніжинок.
– А які ще кольори дарує нам зима?
– Хто змінює своє вбрання взимку, а хто — зберігає?
– Якби у вас був чарівні пензлик і зимова фарба, що б ви розфарбували у першу чергу?
– Що відчули люди, коли в місті (селі) настала зима?