top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 23. 

Тема: . Апостроф. Урок-подорож «Морська регата»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 23.
Тема. Апостроф. Урок-подорож «Морська регата»
Мета: закріпити знання правил про вживання апострофа, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів з апострофом, читати слова за фонетичною транскрипцією, добирати до поданої схеми відповідне слово, будувати речення за схемою; розширювати лексичний запас учнів приказками і прислів’ями; формувати навички самоконтролю, вміння ви-правляти граматичні помилки, прагнення грамотно говорити українською мовою; роз¬вивати творчі здібності, увагу, навички каліграфічного письма, мовне чуття, культуру мовлення, вміння давати правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати естетичні смаки, сприяти формуванню дружніх стосунків серед учнів класу.
Обладнання: карта морської мандрівки з відповідними островами-зупинками під час подорожі; карти з кишеньками, у яких заховані завдання для кожної команди; картки-завдання; на столах кожної групи — паперові різнокольорові прапорці з назвою команди та її емблемою; піастри; музичний супровід (фонограма) до пісні «Моряки» (муз. і сл. М. Шахіна, український текст В. Чередниченка); підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2012.

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент
— Чи любите ви мандрувати на вітрильнику? Вітрильник — це легке судно з вітрилами.
Але не просто мандрувати. Наша мандрівка має назву «Морська регата». А регата — це традиційне змагання парусних суден.
А ось і карта нашої подорожі. Наша кінцева зупинка — ча¬рівна країна Знань.
Морська подорож — це і цікаві пригоди, і сильні шторми, й ура¬гани, і високі хвилі, і зламані щогли, і зірвані якоря. А ще на нас чекають зупинки на островах випробувань. За правильні відповіді ви будете мати право прикріпити на карту свій прапор та заробити гроші — піастри. 
II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Настав час перевірити вашу готовність. На нас чекають вітрила!
Ви чули про парусник дивний,
Незвичайний і чарівний?
Цей парусник попливе за вітром,
Чекають нас випробування, діти.
Сіли всі зручненько
І приготувалися дружненько.
Команди мої виконуйте вміло,
Отже, до діла сміло!
Руки на плечі одне одному поклали,
Вліво качнулися, а потім вправо,
Як на хвилях нас на морі качає,
Вітер морський нас всіх обдуває.
(Діти покачуються вправо, вліво.)
— А тепер відгадайте загадку.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі,
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі. (Апостроф)
— Головне завдання нашої подорожі — повторити і закріпити знання правил про вживання апострофа.
Отже, приготувалися до старту. У кожної команди є карта ост¬ровів, які ми повинні відвідати. Ваше завдання — знайти якомога більше скарбів. А скарби можна знайти, лише правильно виконав¬ши завдання, що заховані на цих островах.
— Щоб якнайкраще стартувати і вдало виступити у змаганнях, ми повинні потренуватися у письмі буквосполучень та слів з апо¬строфом. розгорніть свої зошити. Це — судові журнали. Всі записи необхідно вести охайно і чітко, щоб будь-хто міг їх прочитати. Сядь¬те рівно, перевірте правильність тримання ручки в руці.
III. Опрацювання навчального матеріалу.
1.    Острів Каліграфічний
— На цьому острові живе абориген, який не вміє писати. Ми по¬винні навчити його писати, та ще й грамотно. Хто впорається з цим завданням, заробить піастри, а хто виконає творче завдан¬ня першим, матиме право прикріпити свій прапорець на карту.
1 Каліграфічна хвилинка
Зозуля ля зу
2 Повторення правил про вживання апострофа
Ми веселі моряки,
Мандрувати мастаки,
Дуже любим ми пригоди,
Не боїмся непогоди
А щоб вдало мандрувати,
Правила правопису апострофа
Треба згадати.
— Чи всі матроси пройшли інструктаж? Зараз перевіримо ваші знання про вживання апострофа у словах української мови.
— Що таке апостроф? (Це знак.)
— Наведіть приклади інших знаків мови. (Кома, крапка, тире, знак оклику, знак питання)
— З якою метою вживається апостроф у словах? (Щоб показа¬ти роздільну вимову приголосних звуків.)
— Після яких приголосних букв пишеться апостроф? (Після букв («бе», «пе», «ве», «ем», «еф», «ер»)
— Які звуки вони позначають? (Тверді).
— Перед якими буквами пишеться апостроф? (Перед я, ю, є, ї)
— Які звуки вони позначають? (Два звуки [йа] [йу] [йе] [йї])
3 Письмо буквосполучень з апострофом: м’я, в’ю, п’є, в’ї
4 Письмо слів з апострофом: сім’я, любов’ю, солов’ї
А ми всі на парусники сідаєм,
Знов у подорож рушаєм,
У біноклі зазираєм,
Новий острів не минаєм.
2.    Острів Звуко-буквений 
— Ми стали на якорі біля Звуко-буквеного острову. 
Виконання завдань
— Прочитати. Виконати звуко-буквений аналіз слів з апострофом.
Якщо ти розумний, чемний —
гарне і твоє ім’я.
Іза тебе недаремно
буде горда вся сім’я.
Г. Черінь
3.    Острів Підручників
Знов на парусники сідаєм,
У біноклі зазираєм.
Новий острів споглядаєм,
Ми його не обминаєм.
Робота за підручником
Складіть та запишіть речення.
Поміж, в’ється, трав, стежка.
Співають, солов’ї, весело.
У, малі, гнізді, ластів’ята.
Молодці! Ви отримуєте піа¬стри. Покладіть їх у свої скарбнички. Наприкінці уроку ми пораху¬ємо ваші скарби. Підняти вітрила! Віддати швартовий! Вперед, до наступних випробувань!

4.    Острів Відпочинку
Діти виконують рухи під пісню «Моряки» (муз. і сл. М. Шахіна, укра-їнський текст В. Чередниченка).
5.    Острів Творчий
Швидше на парусники сідайте,
Іза борт не заглядайте,
Попереду острів, у бінокль дивіться,
Готуйтесь до висадки, і не баріться!
Прочитайте слова в колонках. З’єднайте їх за значенням. 
IV. Підсумок уроку
Чарівна країна Знань
— Ось і чарівна країна знань. Всі дійшли до фінішу. Підбиття підсумків регати.
— Що повторили на уроці?
— На якому острові вам сподобалося найбільше?

bottom of page