top of page

Конспекти уроків.Літературне читання. 

1 клас (ЗПР)

Урок 31. 

Тема: М. Підгірянка «Мій дідусь».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 31.
Тема: М. Підгірянка «Мій дідусь». 
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Марійки   Підгірянки, розкриваючи красу і багатство рідного слова за допомогою творів поетеси ;розвивати увагу, мовлення учнів, навички читання, логічне мислення, формувати уміння аналізувати віршовані твори; виховувати любов до природи.
Обладнання: портрет поетеси та її вірші, дитячі малюнки до творів
 М. Підгірянки, фотоілюстрації.

 

Хід уроку


І. Організація класу. 
Стали, діти, всі рівненько. 
Посміхніться веселенько. 
Настій на урок взяли, 
Працювати почали. 
Метод " Мікрофон ”. 
- Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок? 
Продовжіть речення: 
- Я буду на цьому уроці...(діти відповідають в "мікрофон” одним словом). 
-Урок цей буде...(яким?) 
Отже, ми будемо: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми. 
Урок буде: цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.
II. Актуалізація опорних знань
1. Артикуляційні вправи.
1) Підготовка дітей до читання.
Глибокий вдих. На видих учні вимовляють голосні — а, о, у, и, е, і.
Вдих — видих — ла, ло, лу, ли, ле, лі; ма, мо, му, ми, ме, мі; ра, ро, ру, ри, ре, рі.

Язик — «голочкою»: спробуємо вколоти.
Язиком «почухати» піднебіння.
Вимовити звук «р-р-р».
2) Скоромовка. Робота в парі.
 Завдання: прочитати один одному скоромовку. Спочатку повільно. А потім швидко.
Коло киці Костик в кошик 
кошенят кладе кошлатих. 
2. Вправи з читання.
1) Гра «Впіймай звук». Який звук найчастіше звучить?
Дзьобнув хлібця горобець,
Дзьоб обтер об стовбурець,
Барабольки подзьобав,
По крупівці пострибав
                                    Г. Бойко
2) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.             
                                       бець
Хліб                               ороб
                                        бчик    
                                        бний
                                                  бина
                                        бниця

III. Мотивація навчальної діяльності
1.-Який розділ ми почали вивчати ? (Україна – наша рідна хата)
   Сьогодні ми будемо читати вірш української поетеси Марійки    Підгірянки.
 
V. Опрацювання нового матеріалу
1.Хорове читання вірша з дошки.
 Мій дідусь
Мій дідусь старенький,
Як голуб сивенький.
По садочку ходить
І мене малого
Онученька свого
За рученьку водить.
По садочку ходить,
Яблучка знаходить,
Ще й горішків зерна
Дідусь любий, дідусь милий,
Як голубчик сивий,
Голівка сріблена.
-    Ось так , з любов’ю писала Марійка Підгірянка про дідуся. 
 VI. Знайомство з життєвим шляхом Марійки Підгірянки. 
    1.Розгляд портрету поетеси.
    2. Біографічні відомості.
  Зірочка  Марійки Підгірянки засвітилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави на Станіславщині (тепер Івано-Франківщині) в сім'ї Ленертів. Батько Марійки працював лісничим, а мати — дочка священика, була домогосподаркою.
 З дитинства дівчина чула неспокійний шум смерек, гомін лісу, рідне слово і спів пташок.
  Вона зростала у багатодітній сім'ї, де було п'ятеро дітей. Дідусь по матері навчив її писати і читати. Ще маленькою вона прочитала «Кобзаря» Т. Г. Шевченка.
 Свої перші вірші Марійка почала писати, коли їй було 13 років, її сестри знайшли ті вірші, написані на окремих клаптиках паперу, і склали першу її збірку.
   Вона дуже любила дітей, і тому стала вчителькою.
 У 1908 році вийшла її перша поетична збірка «Відгуки душі». Це було для поетеси великою радістю.
 Та життєва доля дарувала не тільки радість. Дуже багато перешкод траплялося на її життєвому шляху, які їй довелося переборювати.
   Деякий час Підгірянка жила в Австрії. Перебуваючи на чужині, вона дуже тужила за рідними Карпатами. Тут і народилася її нова збірка «На чужині», оповідання «Малий Василько», п'єса для дітей «Сон на могилі» та поема « Мати-страдниця».
    Повернувшись у рідні місця, Марійка Підгірянка продовжує вчителювати, а з 1938 року працює директором школи в Тлумацькому районі Львівської області.
   Померла Марійка Підгірянка 18 травня 1963 року. Похована у м. Львові на Личаківському кладовищі.
3.Фізкультхвилинка
Встали, діти, тільки — раз. 
 Фізкультпауза у нас. 
 Віє вітер: «Шу-шу-шу, 
 Я берези колишу. 
 Хмари розганяю в небі, 
 Дощ несу вам по потребі. 
 Як стомлюся, то спинюсь. 
 Я нікого не боюсь». 
 Сіли й ми за парти, діти, 
 Будем далі тему вчити.

VII.Опрацювання вірша М.Підгірянки «Мій дідусь».
 а)Виразне читання вірша вчителем.
   - Як написала про дідуся поетеса? З любов’ю чи ненавистю? Розкажи.
б)Словникова робота.
в) Напівголосне читання вірша дітьми.
  -Які пестливі слова вживає поетеса в своєму вірші?
  -Як ви розумієте виділені рядки? 
д)Гра « Вовк і зайці» - робота в парах.
     (строчку читає заєць, потім читає вовк).
Фізкультхвилинка.
е)Читання «диктором».
А тепер вмикаємо телевізор. Доброго дня. Показує телебачення  села Злинки. Сьогодні ви послухаєте вірш М.Підгірянки «Мій дідусь». Читають артисти 1 класу.
Діти виходять до телевізора  і по черзі читають – виразно.
VIII. Підсумок уроку. 
Метод "Мікрофон” 
- Що вам сподобалося на уроці? 
- З творчістю якої поетеси ви ознайомилися?
Виконати малюнок до вірша «Мій дідусь».

bottom of page