top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 40. 

Тема: Спостереження за силою голосу і темпом мовлення (за текстами різних типів). Практичне ознайомлення зі словами-звертаннями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 40.

Тема: Спостереження за силою голосу і темпом мовлення (за текстами різних типів). Практичне ознайомлення зі словами-звертаннями.

Мета: дати учням уявлення про залежність сили голосу і швидкості мовлення від мовленнєвої ситуації; розвивати вміння користуватися в своєму мовленні словами ввічливості, словами-звертаннями, володіти у процесі читання монологічних і діалогічних текстів силою голосу і темпом мовлення, наближеним до природного говоріння і спілкування; виховувати любов до рідної мови.

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент

Всі почули ми дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо

Наш урок розпочинаймо.

II. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Знавці»

 • якими знаками ми користуємося, щоб записувати слова?

 • А для чого нам потрібна мова?

 • яке значення для людини має писемне мовлення?

Хвилинка каліграфії

Бб ба об бу уб бе

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми обговорюватимемо ознаки мовлення — його силу та швидкість, ознайомимось зі словами-звертаннями, розвиватимемо зв’язне мовлення та культуру оформлення письмових робіт.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1 Розв’язування проблемної ситуації

— Від чого залежить сила нашого голосу?

Слухання колискової пісні «Котику сіренький» (діти підспівують).

— як ви співали колискову пісню? чому?

— А як ви будете розмовляти в музеї, в читальній залі бібліотеки, у церкві? Обґрунтуйте свої відповіді.

— чи завжди ви говорите тихо?

— Так, інколи вам хочеться покричати. Де ви можете це зробити?

— А як потрібно відповідати на уроці? (Звичайним голосом)

— Отже, ми розв’язали проблему. Сила голосу залежить від мовленнєвої ситуації.

 2 Гра «Хто швидше?»

— Прочитайте скоромовку в різному темпі.

 Ой був собі коточок,

 Украв собі клубочок

Та й сховався у куточок.

— Запишіть скоромовку. Підкресліть слова, які відрізняються лише однією буквою.

 Фізкультхвилинка

 3 Робота з дидактичним матеріалом (читання уривків з казок)

— Поміркуйте, де треба читати звичайним голосом, а де — голосно.

 • Івасику-Телесику,

 Приплинь, приплинь до бережка, я дам тобі їсти-пити І хороше походити.

— Ні, це не матінки голосок. У моєї матінки голосок, як шовк, а той — як вовк. Пливи, човнику, далі та далі...

 • Біжить Колобок, а назустріч йому — Вовк.

— Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

— Не їж мене, Вовче, я тобі пісню заспіваю.

— Ану, якої?

 я по засіку метений, я на яйцях печений, я від баби втік, я від діда втік,

 І від Зайця втік,

 І від тебе втечу!

— До кого звертається матінка в першій казці? (до івасика-Телесика)

— До кого звертається Вовк? (до Колобка)

— Це слова-звертання.

 4 Практична робота «Учись звертатися!»

Братик — братику, мама — ... , Петрик — ... , Оленка — ... , Іван Петрович — ...

— На письмі слова-звертання виділяються комами або знаками оклику.

5) Запишіть речення. Підкресліть у ньому слова-звертання.

Вчіться, діти! Мудра книжка скаже вам чогось багато.

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— як треба розмовляти у трамваї, на стадіоні?

— як вам треба розмовляти один з одним?

— Про які нові слова ви почули сьогодні на уроці?

 

 

bottom of page