top of page

Конспекти уроків.Літературне читання. 

1 клас (ЗПР)

Урок 28. 

Тема: Юрій Старостенко «Осінь».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 28.
Тема: Юрій Старостенко «Осінь».
Мета: удосконалювати навички виразного читання, збагачувати лексичний запас учнів; розвивати мовленнєву компетентність учнів; учити порівнювати художні твори; формувати естетичні смаки; розвивати уяву, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: букет осіннього листя, ілюстрації із зображенням осені.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організація класу.
Нумо, діти, підведіться!
Всім приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
А дідусь Опанас
Нам купив ананас.
Тож приходьте до нас – 
Почастуємо вас.
2. Робота над чистомовкою
Мурлико муркоче,
Морозива хоче.
Мурлико руденький,
Замерзнеш, дурненький.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розгадування загадки.
Хто там тихо ходить гаєм,
Всі дерева роздягає;
Дощем часто моросить,
Зранку може й морозить.
Сонечком вже нас не гріє,
А холодним вітром віє?
Цим нагадує вона,
Що за нею йде зима.
-    Ви здогадалися, хто  це « вона»?
IV.Мотивація навчальної діяльності:
1) Виразне читання вірша вчителем:
Я добрий місяць Вересень,
Тепло вам дарував.
Відкрив я школу вам!
Гостинці припасав.
Кавуни і помідори, спілих яблук,
Груш і слив , цілі гори натрусив.
Я звуся Вереснем,
Бо квітую вересом.
Ваші прадіди бувало
Мене й  «Сивнем» називали.
Жовтень, так мене назвали.
Бо кругом все жовтим стало,
Маю пензель чарівний,
Маю пензель золотий.
Розфарбую все навкруг –
Золотіє ліс та луг!
А я холодний листопад!
Всіх у хату заганяю,
Птахів в дорогу відправляю,
Зриваю листя із дерев,
 З зимою вас вітаю.
Листопадом мене називають,
Бо листочки з дерев опадають.
Всі дерева стоять уже голі –
Нашумілись до літа доволі.
Черв’ячки і комашки поснули,
Жабенята сховались у мулі.
Темні хмари по небу повзуть
І осінні дощі нам везуть.
2) Бесіда за змістом вірша:
-    Чи сподобався вам вірш?
-    Які почуття він у вас викликав: веселі, сумні?
Скільки поетів, композиторів, художників майстерно описували чи словом, чи музикою, чи мовою фарб красу осені! Нікого не залишає вона байдужим. Найкращі почуття прокидаються у нас, коли ми мандруємо лісом чи парком.
Зараз звучить твір великого композитора Петра Ілліча Чайковського « Жовтень» із циклу « Пори року»
 ( Звучить композиція П.Чайковського « Осінь» ( Пори року). Заплющіть очі, уявіть, що ви йдете тихим зажуреним парком, а над вами лагідне небо і не дуже щедре та яскраве  сонечко.  Частину цієї краси я принесла вам у букеті.
 ( Показую букет з осіннього листя).
Пригадайте, як шурхотить листя під ногами.
                                         Асоціативний кущ
ОСІНЬ                                                                                            ЛИСТЯ
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
 Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням за Юрієм Старостенком «Осінь», дізнаємося про значення незрозумілих слів і будемо вчитися любити природу рідного краю.
VI. Вивчення нового матеріалу.
1.    Повідомлення вчителя про автора.
Юрій Старостенко народився і виріс серед чудової природи БілорусіЇ. Почав писати ще змалку. Письменник часто повторював: « Коли я пишу для дітей про нашу прекрасну природу, я відчуваю, що знайшов своє місце в житті». Багато роздумів не встиг здійснити Ю. Старостенко, але твори, які  він  залишив, допомагають нам краще пізнати цей цікавий світ, любити й охороняти рідну природу.
Фізкультхвилинка.
Подивіться, он за нами
Жовкне ліс на видноколі.
Озирніться – он сосна,
Сумно їй, вона одна.
Листячко зберіть під кленом.
Будем  листячком махати,
Всіх звірят розвеселяти.
2.    Робота над оповіданням за Ю. Старостенком « Осінь»
1)    Словникова робота.
2)    Читання оповідання вчителем.
5)    Читання оповідання учнями напівголосно.
6)    Читання тексту вголос за абзацами.
7)    Бесіда за змістом оповідання.
VII. Підсумок уроку.
(Метод мікрофона)
-    Чим осінь відрізняється від інших пір року?


 

bottom of page