top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 65. 

Урок — екскурсія

Тема. Ознайомлення з тваринами зоопарку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 65
Урок — екскурсія
Тема. Ознайомлення з тваринами зоопарку.
Мета. Ознайомити із загальним виглядом і поведінкою диких тварин, прави¬лами поведінки під час екскурсії; розвивати спостережливість і кміт¬ливість; формувати потребу у пізнанні поведінки диких тварин, вихову¬вати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання. Блокноти та олівці.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка до екскурсії.
Вчитель проводить екскурсію в зоопарк (зоокуток), заздалегідь визначає, яких тварин зоопарку бажано показати учням, складає план екскурсії. Прово¬дити екскурсію бажано під час годування тварин, щоб діти змогли поспостері¬гати за поведінкою тварин до і під час годування.
Якщо немає можливості провести екскурсію, можна організувати екскурсію — онлайн. Якщо ж і такої можливості немає, можна провести учням уявну екскур¬сію, використовуючи при цьому ілюстрації тварин.
II.    Проведення екскурсії.
III.    Оголошення завдань екскурсії.
1.    Слово вчителя про правила поведінки на екскурсії.
—    Діти, сьогодні ми підемо на екскурсію в зоопарк. Ви побачите диких тварин.
Але перш ніж підемо, ми повторимо правила поведінки під час екскурсії.
*    По дорозі до місця зупинки йти в колоні по двоє.
*    Не відволікатися по дорозі на сторонні об’єкти, не відставати від товаришів.
*    У колоні не галасувати, слідкувати за вчителем, який йде попереду колони.
*    У зоопарку зупинятися лише біля тих тварин, яких вкаже вчитель. На зу¬пинках уважно слухати вчителя.
*    Не бігати по зоопарку.
*    Не годувати тварин.
*    Не пхати руки в клітки.
*    Не лякати тварин.
2.    Правила поведінки у зоопарку.
—    У зоопарку на клітках висять таблички, на яких написано “Тварин году¬вати заборонено”. Як ви думаєте, чому?
—    Уявіть, що вам цілий день будуть давати цукерки, печиво, хліб, банани і багато іншого. Що буде з вами до кінця дня? Так, будуть боліти живіт і зуби. Отже, і тварини не можуть їсти цілий день. Багато людей, крім того, не зна¬ють, що саме можна їсти тій чи іншій тварині, тому кидають все, шо мають. Тварини від цього хворіють і можуть навіть померти.
—    Що ще не можна робити у зоопарку? (Не можна підходити близько до кліток і просовувати у клітку руки.)
—    Так, правильно. Клітка — це будинок, дім тваринки, і цей дім вона буде охороняти, захищати.
—    І, звичайно, у зоопарку не можна шуміти. Тваринам потрібна тишина, як у лісі. Висновок. Коли ти в зоопарку:
*    не підходь надто близько до перегороди і кліток, у яких перебувають тва¬рини, це небезпечно;
*    не годуй із рук тварин, тому що не вся їжа може бути для них корисна, та деякі тварини можуть завдати тобі шкоди;
*    завжди слухайся порад батьків чи старших.
IV.    Перша зупинка — заєць, білка.
1. Відповіді на запитання.
—    Що за тварини у клітках? (Заєць, білка.)
Відгадайте загадки.
•    На дубочку у дуплі сестроньки живуть руді.
Люблять шишки і горішки і грибків поїсти трішки.
Працьовиті наче бджілки ці руді сестриці ... (білки).
•    Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький,
по полях стрибає, в кущах спочиває.
Хто це? (Зайчик)
—    Розгляньте їх. До якої групи їх віднесете: комахи, птахи, звірі, риби? Чому?
—    Якого кольору хутро у тварин? Які вуха — великі чи малі? Який хвіст у тварин — великий чи куций? Як вони рухаються? Чи добре тварини бачать і чують? Що їдять тварини? Що робить білка? Що робить заєць?
2.    Творче завдання.
—    Порівняйте білку і зайця. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
У зайців довгі рухливі вуха, куций хвіст. У нього добрий слух. Задні ноги довші від передніх, тому пересувається заєць стрибками. Завдяки своїй ля-кливості і обережності заєць рятується від своїх чисельних ворогів. Влітку їсть траву, взимку — кору і гілки дерев, насіння трав.
Білка легко перестрибує з дерева на дерево завдяки довгому пухнастому хвосту, який служить їй рулем і парашутом. Завдяки кігтикам на лапах легко лазить по деревах. Живиться насінням хвойних дерев, жолудями, горіхами, грибами, ягодами. На зиму робить запаси, ховаючи горіхи і гриби.
V.    Друга зупинка — вовки, лисиці, ведмеді, кабани.
1.    Про вовків.
—    Що за тварини у клітках? (Вовки.)
—    Розгляньте їх. До якої групи їх віднесете: комахи, птахи, звірі, риби? Чому?
—    Яка форма тіла у вовка? Який колір шерсті?
—    Які ноги у вовка? (Довгі і сильні ноги.)
Вовк швидко бігає, тому у нього сильні ноги.
—    Поміркуйте, чи добре розвинуті у вовка органи нюху і слуху.
Вовк полює на тварин, тому у нього добре розвинуті органи нюху і слуху, які допомагають йому відшукувати здобич, орієнтуватися в природі. Полюють на тварин вовки зграєю. Легко наздоганяють здобич.
—    Що їсть вовк? Які в нього зуби? (Великі, гострі.)
Живиться тваринами: лосями, оленями, кабанами, косулями, зайцями, мишами.
—    На яку домашню тварину подібний вовк? (На собаку.) Чому? (Собаки походять від вовків.)
2.    Про лисиць.
—    Що за тварини у клітках? (Лисиці.)
•    Я руда, низького росту, хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа — в них таке смачненьке м’ясо...
Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене... (лисиця).
—    Який колір шерсті у тварини? Який хвіст? Яка мордочка — заокруглена чи гостра?
—    Що їсть лисиця? Які в неї зуби?
Лисиця полює на мишей, зайців, пташок. У неї добре розвинуті органи нюху і слуху. Вона підкрадається до здобичі на невелику віддаль, а потім раптово на неї кидається.
—    На яких тварин подібна лисиця? (На вовка і собаку.)
3.    Про ведмедів.
—    Що за тварини у клітках? (Ведмеді.)
Буркотливий, вайлуватий, ходить лісом дід.
•    кошлатий: одягнувся в кожушину, мед шукає і ожину.
Літом любить полювати, а зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну — прокидається від сну. (Ведмідь)
—    Якого кольору шерсть у тварин? Що вони їдять? Які в них зуби? Як рухаються? Ведмеді — це великі та сильні тварини. Хоч їх і називають незграбними, та
вони добре плавають, лазять по деревах, добре бігають. Можуть нечутно під¬крадатися до жертви.
Ведмеді їдять комах, черв’яків, жаб, рибу, звірів, ягоди, траву. Взимку вед¬медю важко знайти їжу, тому він будує собі барліг і залягає спати.
4.    Про кабанів.
—    Що за тварини у клітках? (Кабан дикий.)
•    Він ікластий і сердитий, дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
й малюків смугастих має. (Кабан)
—    Якого кольору шерсть у тварин? Що вони їдять? Як рухаються? Які в них зуби? Кабан — велика і сильна тварина на коротких ногах. У нього велика голова,
чорне рило і білі ікла, тіло вкрите жорсткою бурою щитиною. Захищаючись від ворогів, або нападаючи, кабан може нанести страшні рани.
Живиться жолудями, коренями рослин, горіхами, насінням, комахами, черв’яками, травою. Має добрий нюх, яка допомагає тварині розшукувати їжу.
VI.    Третя зупинка — тигри, леви.
1.    Про тигра.
—    Що за тварини у клітках? (Тигри.)
Не підходьте надто близько — тигреня це, а не кицька.
С. Маршак
—    Яке забарвлення шерсті у тигра?
—    Як рухається тигр?
(Тигр рухається майже нечутно, як кішка. Він легко підкрадається до своєї здобичі.)
—    Яке тіло у тигра? (Гнучке, сильне, довге.)
—    Що їсть тигр?
—    Які зуби у тигра? (У тигра зуби гострі і великі, але більші, ніж у вовка. Тигр нападає на великих тварин.)
—    На яку домашню тварину подібний тигр? (На кішку.)
Тигр і кішка — родичі.
—    Відгадайте загадку.
•    Він такий смугастий, він такий ікластий, найстрашніший у тайзі, перед ним тремтять усі, як роззявить пащу: грр!
Називають звіра ... (тигр).
2.    Про лева.
—    Що за тварини у клітках? (Леви.)
Лев одним стрибком управляється з биком!
Погляд в нього металевий, рикає він басом, а в обід їсть м’ясо.
С. Маршак
—    Яке забарвлення шерсті у лева?
—    Що на голові є у лева? (Грива.)
Чи у всіх левів є грива? (У левиць немає гриви).
—    Які ноги у лева? Які зуби? Що їсть лев?
3.    Творче завдання.
—    Порівняйте лева і тигра. Чим вони схожі? Чим відрізняються?
V.    Четверта зупинка — птахи.
1.    Про орлів.
—    Що за тварини у клітках? (Птахи.)
Це орли. У них велике тіло, зігнутий дзьоб, яким вони розривають здобич.
—    Що роблять орли в клітці? Як їдять?
(Орлів, беркутів людина приручає і вони допомагають їй на полюванні. Орли — це великі могутні птахи. Вони полюють на зайців, лисиць, тетеревів.
Степні орли знищують гризунів, можуть нападати на домашніх тварин.)
—    Зверніть увагу на орлів, у яких немає пір’я на шиї і на ногах. Це орли-мо- гильники. Вони поїдають трупи тварин. їх називають санітарами.
2.    Про сову.
—    Що за тварини у клітках? (Птахи.)
•    Уночі гуляє,
а вдень спочиває,
має круглі очі,
бачить серед ночі. (Сова)
Сови — нічні птахи. Мають дуже великі очі, завдяки яким добре бачать уночі. У них добрий слух. Полюють на мишей, дрібних пташок. У них зігнутий дзьоб, як гачок, та гострі кігті на лапах.
3.    Про страусів.
—    Що за тварини за загорожею? (Птахи.)
Це страуси. У них довга шия, високі міцні ноги. Ці птахи не літають, але швидко бігають.
Ось мале страусеня, воно зовсім пташеня, та вже біга досить швидко — дожене, либонь, коня!
Хоч він двоє крилець має, над землею не злітає — міряють дороги мозолясті ноги!
С. Маршак
4.    Про лебедів, качок.
—    Що за птахи плавають у воді? (Лебеді, качки.)
—    Поспостерігайте, як вони махають крилами, як плавають.
VI.    П’ята зупинка — слони, жирафи, верблюди, кенгуру, зебри.
1.    Про слонів.
—    Що за тварини за загорожею? (Слони.)
•    Дуже товсті ноги маю, тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст, біля рота маю хвіст! (Слон)
•    Чудернацькою рукою обливається водою.
Вимив голову і вухо
в балії вмить стало сухо.
С. Маршак
—    Які слони за розмірами — великі чи малі?
—    Що їсть слон? Як він рухається?
2.    Про жирафів.
—    Що за тварини за загорожею? (Жирафи.)
•    Очі гарні. Пишні вії.
Має дуже довгу шию.
Добре це, бо зручно їсти
із дерев зелене листя. (Жираф)
—    Що їсть жирафа? Як вона рухається?
3.    Про верблюдів.
Що за тварини за загорожею? (Верблюди).
•    Ходить диво по рівнині,
дві гори несе на спині. (Верблюд).
Крізь пустелю навпростець
йдуть-бредуть неквапом.
Схожі, ніби близнюки, дві гори на лапах. (Верблюд)
—    Що їсть верблюд?
4.    Про кенгуру.
—    Що за тварини за загорожею? (Кенгуру.)
Довгохвостий кенгуру погуляти зве сестру.
Вона ж має іншу думку, бо стрибнула мамі в сумку.
С. Маршак
—    Що роблять кенгуру? Як вони рухаються?
5.    Про зебр.
—    Що за тварини за загорожею? (Зебри.)
Фраками смугастими ці конячки хвастали.
Коні ці незрозумілі — і не чорні, і не білі.
А якої ж вони масті?
Розліновано-смугасті! (Зебри)
—    Що роблять зебри? Як вони рухаються?
VII.    Підсумки екскурсії.
1.    Відповіді на запитання.
—    Яких тварин бачили на екскурсії?
—    Яких звірів бачили?
—    Яких птахів бачили?
—    Що вам сподобалося на екскурсії?
2.    Робота з батьками.
Розкажіть батькам, яких тварин ви бачили на екскурсії. Намалюйте тва-рину, яка вам сподобалась.

 

bottom of page