top of page

Конспекти уроків.Образотворче мистецтво.

1 клас (ЗПР)

Урок 8. 

Тема: Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком. Ліплення з пластиліну «Равлик на листочку».

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок №8
Тема уроку:     Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком. Ліплення з пластиліну «Равлик на листочку».
Мета уроку:   Ознайомити учнів з мистецтвом скульптури, основними правилами та прийомами роботи з пластиліном – розм’якшуванням, розкачуванням, сплющуванням, розмазуванням, обрізуванням стеками тощо. Вчити передавати прості форми в об’ємі. Розвивати уяву, увагу, фантазію. Виховувати старанність, акуратність, любов до прекрасного.
Обладнання: таблиці, малюнки дітей із зображенням равликів, пластилін,  стеки, дощечки.


Хід уроку

 

І Організаційний момент
Привітаймося любенько,
Усміхнімося раденько.
І все в нас буде гаразд, 
Урок принесе користь для нас.
ІІ Мотивація навчальної діяльності. Ознайомлення з темою і метою уроку.
На сьогоднішньому уроці ми не будемо малювати в альбомах.
Подивіться , дітки, на цей малюнок і скажіть, що на ньому зображено? (Лялька)
Розкажіть, яка вона? Яке у неї волосся? Якого кольору її очі? У що вона одягнена? Якого кольору у неї плаття?
А чи бачите ви, яка лялька ззаду або збоку?  Чому не бачимо цього? Правильно, бо це лише малюнок, який передає вигляд предмета спереду. Як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб побачити нашу ляльку з різних сторін? Правильно, її можна зліпити з пластиліну. Крім пластиліну можна використати глину, або вирізати виріб з дерева, щоб розглянути ляльку з різних сторін. 
Відгадайте загадку, а відповідь створіть своїми руками. 
Загадка 1      Хто повільно так повзе
                 На собі свій дім везе?
Загадка 2     Що це за будинок
Ходить без доріжки, 
Схожий він на колобок, 
А під дахом ріжки?
Сьогодні на уроці ми ліпитимемо равлика із пластиліну. Ви будете справжніми скульпторами. А хто ж такі скульптори і чим вони займаються я вам зараз розкажу.
ІІІ Робота над темою уроку
1. Розповідь вчителя.
Все, що нас оточує, можна зобразити за допомогою об’єму. Цією роботою займаються скульптори. Скульптура – це вид образотворчого мистецтва, характерною особливістю якого є форма, об’єм. Людей, які виробляють скульптури, називають скульпторами. Скульптура буває велика і маленька. Маленьку можна розмістити на столі, а велику – у парку, на вулиці, на стіні будинку.
2. Перегляд ілюстрацій із зображенням різних скульптур.
Роздивіться уважно дані скульптури. Порівняйте їх за розмірами. Де вони знаходяться? Котрі з них можуть поміститися в нашій класній кімнаті, а котрі – ні?
3. Продовження розповіді вчителя.
Основний інструмент в роботі скульптора – рука, - яка має бути вправною, як у музиканта і міцною, як у каменяра. Адже він робить скульптуру не тільки з м’яких матеріалів – глини чи пластиліну, ф твердих – граніту, мармуру, металу і дерева. Тому у своїй роботі скульптор використовує такі інструменти, як різець, молоток, зубило (демонструє їх на ілюстраціях). А перш, ніж виліплювати чи висікати структуру, скульптор малює її на папері. Готовий виріб він іноді підфарбовує фарбами.
4. Розгляд дитячих малюнків із зображенням равлика. 
Подивіться малюнки ваших однолітків. Кого ви бачите на них? Чи доводилося вам спостерігати за цією маленькою тваринкою, яка має власний будиночок? Опишіть його. Чи схожій будиночок равлика на інші будиночки?
5. (Діти розповідають про свої спостереження)
6. Фізкультхвилинка 
Два прихлопи, два притопи,
На носок, на каблучок.
Руки вліво, руки вправо, 
Ми танцюєм гопачок. 
Раз – присядем, два – присядем, 
Настрій гарний!
Покружляли, повертілись, 
На свої стільці присіли
 Й за роботу узялись!
7. Розповідь-пояснення вчителя. Робота з таблицею. 
а) Демонстрація обладнання для роботи з пластиліном.
- Під час роботи шматочки пластиліну відрізають спеціальними інструментами, які називаються стеками. Для того, щоб виріб легко було зліпити, пластилін потрібно добре розім’яти руками, щоб він став м’яким.
б) Ознайомлення з прийомами ліплення. 
-    скачування жгутика між долонями рук;
-    скачування жгутика в кільце;
-    викатування виробів;
-    виконання розрізів.
8. Послідовне виконання виробу вчителем.
 - Роздивіться равлика на малюнках та спробуйте його зліпити. Хатинка равлика має спіралеподібну будову. Тому готуємо для нього довгий жгутик, що плавно потовщується від одного кінця до другого. Починаючи з тоненького кінця, скручуємо жгутик ось так, подібно до спіралі. Трохи притискаємо кінці жгутика один до одного. 
Можете виліпити й самого равлика, який виглядає з будиночка. Для його тіла теж скатуємо невеличкий жгутик. Один кінець жгутика трохи розплющуємо і роздвоюємо стеками, роблячи ріжки равлика. Додаємо мордочку з ротиком і очками.
9. Самостійна практична діяльність учнів.
10. Розповідь вчителя.
Декламування вірша Д. Павличка «Равлик»
Зявився равлик на стежині, немов турист із рюкзаком.
Він власний дім несе на спині, леді посувається повзком,,,
Блискучі ріжки, мов антени
Стримлять у небо – придивись:
Вивчає він стебло довженне
І йде захоплено кудись.
11. Пальчикова гімнастика.
12. Продовження роботи.
IV Закріплення вивченого матеріалу
-    Як називаються об’ємні вироби, зліплені з пластиліну, глини тощо?
-    Як називають людей, які роблять ці вироби?
-    Які матеріали використовують скульптори у своїх виробах?
V Підсумок уроку
1.    Розміщення дитячих виробів на виставковій поличці.
2.    Словесне оцінювання.
3.    Повідомлення переліку того, що потрібно принести на наступний урок.
4.    Прибирання робочих місць.

 

bottom of page